4. Forum dyrektorek i dyrektorów bibliotek – podsumowanie

22 czerwca 2023 roku odbyło się 4. Forum dyrektorek i dyrektorów bibliotek „Biblioteki się liczą”. Podsumowują je dla Was Marzenna Wojnar i Katarzyna Nowicka, koordynatorki forum ze Stowarzyszenia Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek InicJaTyWy.

Forum współorganizowane było przez Stowarzyszenie Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek InicJaTyWy i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Podczas trzech poprzednich forów dyrektorskich rozmawialiśmy o liderstwie, jak radzić sobie w pracy, by nie ulec wypaleniu zawodowemu oraz o szeroko rozumianej dokumentacji w bibliotece. Temat 4. Forum akcentował dwie kwestie: relacje bibliotek z organizatorem ( jak biblioteki liczą się w perspektywie swych gmin, miast) oraz widzialność biblioteki jako instytucji w świetle sprawozdawczości.

I tym razem temat okazał się trafiony, gdyż miejsca na forum zapełniły się w niespełna dwa dni.

Podczas forum, zarówno na platformie Zoom, jak i na Facebooku, było z nami ponad 200 osób!

Sesję plenarną otworzył Jacek Królikowski, prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, który opowiedział jak biblioteki mogą wykorzystać swoją moc zmieniania świata, jak szybko reagują na lokalny wymiar globalnych problemów.

Po raz pierwszy głównym organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek INICJATYWY. Zgodnie z założeniami statutowymi oraz doświadczeniem zdobytym w zakresie sieciowania dyrektorek i dyrektorów bibliotek skupiliśmy się na kwestii relacji bibliotek z organizatorami oraz na obrazie bibliotek wyłaniającym się ze statystyk i sprawozdań. O Stowarzyszeniu opowiedzieli prezeska Agnieszka Borkiewicz i wiceprezes Damian Domański.

Czy wyobrażaliście sobie, co by się stało, gdyby zniknęła biblioteka? O kreatywnym podejściu do danych statystycznych mówiła Magdalena Mrugowska (Oddział SBP w Bydgoszczy). Nasz kolejny gość, wójt gminy Lubicz, Marek Nicewicz ujął uczestników otwartą opowieścią o udanej współpracy z biblioteką oraz o budowaniu relacji między organizatorem a biblioteką. Głosem bibliotek w dyskusji była Dorota Woźnica, dyrektorka biblioteki w Jaśle, która podzieliła się z nami historią o przekonywaniu społeczności do zmian. Nawet zmiany na lepsze budzą opór, ale z czym nie poradzą sobie dyrektorki i dyrektorzy bibliotek… Dyskusję transmitowaną na FB moderowała Agnieszka Szelągowska.

Druga część forum to przestrzeń praktyków. Dyrektorki i dyrektorzy z sieci Grupa InicJaTyWy zaprosili osoby uczestniczące do omówienia relacji biblioteki z organizatorem, kwestii łączenia bibliotek z ośrodkami kultury, wpisywania się biblioteki w strategię rozwoju gminy oraz pokazali, jak efektownie prezentować statystyki biblioteczne i wykorzystać je rzeczniczo.

Co najbardziej docenili odbiorcy tej edycji forum?

Ucieszyło nas, że ponad połowa osób odpowiadających na ankietę ewaluacyjną oceniła, że udział w forum przełoży się na zmiany w ich pracy i w sposobie funkcjonowania instytucji.

Uczestnicy cenią sobie praktyczną wymianę doświadczeń i przestrzeń do rozmowy podczas warsztatów. Motywują nas bardzo opinie w rodzaju: Dla mnie udział w takich spotkaniach jest niesamowity, są to spotkania z ludźmi z pasją, którzy dzielą się pomysłami, wskazują kierunki działań, okazują pomocną dłoń. Na pytanie o najmniej ciekawy aspekt forum odpowiedziano zgodnie: nie było takiego elementu, żartobliwie wskazano, że przerwy na kawę. 🙂

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w forum, uczestniczkom i uczestnikom. Organizują następne forum z całą pewnością wykorzystamy Wasze propozycje, pomysły, refleksje. Do zobaczenia za rok!

Kolejne forum planujemy wiosną 2024 roku – mamy nadzieję, że spotkamy się w równie licznym gronie. A już teraz zapraszamy do dołączania i aktywnego współtworzenia grupy na Facebooku „Kieruj w dobrym stylu! Sieć dyrektorek i dyrektorów bibliotek”  oraz na profil Stowarzyszenia Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek InicJaTyWy.


Wciąż możesz obejrzeć zapis transmisji sesji plenarnej 4. Forum dyrektorek i dyrektorów bibliotek.

Czas trwania: 01:22:55 Sesja plenarna

Czas sesji plenarnej: 00:00 – 06:00 rozpoczęcie i wprowadzenie – Bogna Mrozowska – FRSI

06:10 – 16:48 Jak biblioteki mogą zmieniać świat i jak o tym mówić – Jacek Królikowski prezes FRSI

16:50 – 37:20 Biblioteki potrzebują silnych liderek i liderów – prezentacja Stowarzyszenia Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek INICJATYWY

37:24 – 1:25:55 panel dyskusyjny Biblioteka + samorząd = skuteczność

  • Dorota Woźnica ( Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle)
  • Magdalena Mrugowska – ( Oddział SBP w Bydgoszczy)
  • Marek Nicewicz – (Wójt Gminy Lubicz)

moderuje Agnieszka Szelągowska (Fundacja Szkoła Liderów)


4. Forum dyrektorek i dyrektorów bibliotek „Biblioteki się liczą!” jest organizowane przez Stowarzyszenie Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek INICJATYWY ze środków Programu Rozwoju Bibliotek. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.