Biblioteki w partnerstwie z innymi instytucjami i organizacjami będą tworzyć lokalne strategie integracji

25 października 2024 roku w Krakowie oraz w Sopocie odbyły się dwa równoległe spotkania otwierające projekt „LiBri: biblioteki i lokalne partnerstwa na rzecz integracji i włączenia osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w Europie”. Tematyka spotkań dotyczyła tworzenia lokalnych strategii integracji oraz projektowania długofalowych, systemowych rozwiązań w obszarze włączania osób z doświadczeniem migracji i/lub uchodźstwa w lokalnych społecznościach.

W projekcie „LiBri” zajmujemy się przygotowywaniem lokalnych strategii włączania osób z doświadczeniem migranckim i uchodźczym w mniejszych miejscowościach. Strategie będą tworzone przez lokalne partnerstwa z udziałem bibliotek publicznych.

Przygotowując projekt, przyjęliśmy założenie, że niezbędne jest strategiczne podejście w planowaniu i realizacji działań integracyjnych. Uważamy, że konieczna jest rozmowa na temat integracji osób z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa, z uwzględnieniem różnych perspektyw instytucji i organizacji działających lokalnie oraz aktualnego kontekstu krajowego.

Ponadto instytucje i organizacje działające lokalnie mają już duże doświadczenie w realizacji działań integracyjnych w swoim otoczeniu. Wypracowały także, i przetestowały, metody pracy, które mogą stać się podstawą do stworzenia trwałych rozwiązań możliwych do zastosowania także w innych środowiskach.

Dlatego do udziału w spotkaniach zaprosiliśmy osoby reprezentujące biblioteki, domy kultury, samorządy oraz organizacje pozarządowe. Zachęciliśmy do rozmowy o różnorodnych potrzebach, zasobach, doświadczeniach i wyzwaniach, co pozwoli lepiej przygotować się do pracy nad lokalnymi strategiami integracji.

Miejscami spotkań (i partnerami w ich organizacji) były biblioteki: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Sopoteka – filia Biblioteki Sopockiej.

Podczas obydwu spotkań zaprezentowaliśmy założenia projektu „LiBri” i przedstawiliśmy informacje dotyczące jego przebiegu. Ponadto w czasie spotkań odbyły się:

  • debaty o tym, czego potrzebujemy, by stworzyć lokalną strategię integracji,
  • sesje warsztatowe poświęcone przygotowaniu do pracy nad strategią.

Moderatorem debaty w Krakowie był dr hab. Konrad Pędziwiatr z Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W debacie udział wzięli:

  • dr Alicja Bartuś (Oświęcimski Instytut Praw Człowieka/ Miejska Biblioteka Publiczna Galeria Książki),
  • Krzysztof Markiel (Związek Miast Polskich),
  • Tomasz Iwasiow (Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu),
  • Monika Hiroń-Nowak (Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego – Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji),
  • Vitalina Petrova (Fundacja Jedność),
  • Alicja Kępka (Departament Spraw Międzynarodowych i Migracji MSWiA).

W Sopocie funkcję moderatorki pełniła dr Marta Pachocka (Team Europe Direct Polska, Katedra Studiów Politycznych SGH, Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, PECSA). Goście debaty to:

  • Oktawia Gorzeńska (Wiceprezydent Miasta Gdyni),
  • Mirella Makurat (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku),
  • Magdalena Młynarczyk-Wezgraj (Fundacja na Rzecz Grup Dyskryminowanych “Fala Równości” oraz Główna Biblioteka Lekarska w Warszawie Oddział w Koszalinie),
  • Olga Galynskaya (Sopockie Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców, członkini zarządu Stowarzyszenia Białorusinów na Pomorzu, współorganizatorka festiwalu kultur, Marafest Sopot Festival).

Podczas debaty były poruszane różnorodne kwestie związane ze zjawiskiem migracji w Polsce, wyzwaniami, przed jakimi staje polskie społeczeństwo oraz rolą lokalnych instytucji i organizacji we wspieraniu procesu integracji. Rozmawialiśmy o przyjętej właśnie przez rząd RP strategii migracyjnej na lata 2025-2030, jej założeniach i społecznym odbiorze. Uczestniczące w debatach osoby z doświadczeniem migracji dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i opowiadały o konkretnych problemach, z jakimi się spotkały po przybyciu do Polski. Osoby reprezentujące biblioteki mówiły o tym, jakie działania prowadziły te instytucje w ostatnich latach, po wybuchu pełnoekranowej wojny w Ukrainie. Rozmawiano również o rozwiązaniach już zastosowanych w innych krajach europejskich, takich jak Niemcy czy Szwajcaria.

Sesje warsztatowe, które odbyły się po debatach, miały na celu przemyślenie i przedyskutowanie procesu integracji jako systemowego działania realizowanego w modelu partnerskim. Osoby uczestniczące identyfikowały motywatory oraz hamulce w procesie integracji osób z doświadczeniem migracji i/lub uchodźstwa w lokalnych społecznościach. Analizowały czynniki wspierające oraz utrudniające integrację, zastanawiały się, co może się wydarzyć, jeśli lokalna strategia powstanie, lub nie powstanie w danej społeczności. Proponowały konkretne działania, które mogą wspierać integrację.

W listopadzie rozpocznie się rekrutacja do projektu „LiBri” partnerstw lokalnych z wiodącą rolą bibliotek publicznych. Partnerstwa otrzymają wsparcie w przygotowaniu lokalnej strategii integracji, odbędą się wizyty studyjne i hackathony.

Więcej informacji o projekcie