Dołącz do kampanii All Digital Weeks: czas na cyfrowe umiejętności!

Zapraszamy biblioteki, szkoły i inne instytucje i organizacje do włączenia się w tegoroczną edycję europejskiej kampanii All Digital Weeks, która potrwa od 13 do 31 maja 2024 r. Porozmawiajmy na temat: Człowiek – maszyna: dobra współpraca.

Umiejętności cyfrowe są nam niezbędne, by radzić sobie w życiu. Zwiększają szansę na satysfakcjonującą pracę, dają poczucie bezpieczeństwa i pomagają się rozwijać. Chronią przed zagrożeniami i wzmacniają demokrację. Pozwalają świadomie, mądrze i bezpiecznie współpracować z potężnymi, dynamicznie rozwijającymi się technologiami.

O kampanii

All Digital Weeks to europejska kampania edukacyjna, społeczna i rzecznicza, promująca umiejętności cyfrowe i wartościowe zasoby oraz narzędzia świata cyfrowego. Jej cele to:

  • upowszechnianie działań z zakresu edukacji cyfrowej, prowadzonych przez różne instytucje i organizacje, skierowanych do szerokich grup odbiorców;
  • promowanie działań z zakresu edukacji cyfrowej, zarówno formalnej, jak i pozaformalnej, wśród decydentów tworzących polityki dotyczące edukacji cyfrowej na szczeblu lokalnym, regionalnym, narodowym i europejskim;
  • zwiększanie świadomości na temat umiejętności cyfrowych niezbędnych w procesie transformacji cyfrowej w krajach UE.

W ramach kampanii zachęcamy biblioteki, szkoły i inne instytucje i organizacje w całej Polsce do organizacji wydarzeń, podczas których dzieci, młodzież, osoby starsze zdobędą nową wiedzę i cyfrowe umiejętności w różnych obszarach tematycznych:

  • AI: Sztuczna Inteligencja
  • Cyfrowe bezpieczeństwo
  • Krytyczne myślenie
  • Włączenie cyfrowe
  • Nauka, praca
  • Zrównoważony rozwój

Dołącz do kampanii

Porozmawiajmy na temat: Człowiek – maszyna: dobra współpraca

W latach 2011-2023 polska edycja kampanii All Digital Weeks nosiła nazwę „Tydzień z Internetem”. Tegoroczna edycja rusza w nowej odsłonie pod nową nazwą All Digital Weeks: czas na cyfrowe umiejętności. W tym roku proponujemy Wam porozmawianie na temat: Człowiek – maszyna: dobra współpraca.

Jak powinna przebiegać taka współpraca? Jakich kompetencji potrzebujemy, by przynosiła nam korzyści? Jakie minusy AI warto dostrzegać i jak sobie z nimi radzić? Jak „rozmawiać” z maszyną, by zostać dobrze zrozumianym? W jaki sposób – jako biblioteki, szkoły i inne instytucje kultury i edukacji – możemy pomóc ludziom w kształtowaniu kompetencji niezbędnych w świecie potężnych technologii, w tym również takich umiejętności, których maszynom brakuje.

Materiały

Na potrzeby tegorocznej edycji przygotowaliśmy nowe materiały: m.in. scenariusz Alternatywne światy — interaktywne narracje z AI (więcej scenariuszy wkrótce).

Zobacz materiały

Zachęcamy do korzystania z materiałów przygotowanych w ramach tegorocznej i poprzednich edycji All Digital Weeks, materiałów naszych partnerów oraz innych zasobów, które uznacie za ważne i potrzebne, również z własnych pomysłów.

Co proponujemy?

Zachęcamy do organizacji w bibliotekach, szkołach i innych instytucjach i organizacjach spotkań, warsztatów i innych wydarzeń o tematyce związanej z naszym motywem przewodnim, ale też z pozostałymi obszarami tematycznymi kampanii. Będziemy je promować, a najciekawsze pomysły nagrodzimy w konkursie na relacje z wydarzeń.

Zapraszamy również zainteresowane instytucje i organizacje zajmujące się edukacją cyfrową do dołączenia do polskiej edycji kampanii w roli Partnera. Jeśli mają Państwo ogólnodostępne materiały nawiązujące do tematyki kampanii i chcą się nimi podzielić, prosimy o kontakt: agnieszka.koszowska@frsi.org.pl.

Zobacz stronę All Digital Weeks: czas na cyfrowe umiejętności

Dołącz do kampanii – zarejestruj swoją instytucję

Kontakt

Pytania w sprawie kampanii prosimy kierować do Agnieszki Koszowskiej: agnieszka.koszowska@frsi.org.pl.


Strona kampanii All Digital Weeks: czas na cyfrowe umiejętności powstała w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009–2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.