Konkurs „Re-Animuj się!” – wygraj warsztaty z Ambasadorem LABiB w Twojej bibliotece

Serdecznie zapraszamy biblioteki do udziału w ósmej edycji konkursu „Re-Animuj się!”. Nagrodami w konkursie są jednodniowe szkolenia prowadzone przez bibliotekarzy – praktyków, Ambasadorów Stowarzyszenia LABiB. Na zgłoszenia czekamy do 24 kwietnia 2023 roku.

Przestrzeń społeczna, centrum aktywizacji, ośrodek wspierający dostęp do wiedzy, informacji, kultury i technologii – tak w skrócie można opisać współczesną bibliotekę. Instytucje te jako tzw. “trzecie miejsca” stwarzają doskonałe warunki do realizowania idei uczenia się przez całe życie.

Jeżeli zależy ci na jej rozwoju, chcesz podnieść kompetencje swojego zespołu albo skonsultować swój pomysł na działania z bibliotekarzem praktykiem zgłoś swoją placówkę do konkursu „Re-Animuj się!” i wygraj warsztat Ambasadora LABiB! Wystarczy napisać, dlaczego właśnie do Twojej biblioteki ma przyjechać Ambasador i wypełnić formularz online.

Udział w konkursie jest bezpłatny, a zwycięskie biblioteki nie pokrywają żadnych kosztów związanych ze szkoleniem.

Jak się zgłosić?

Jakie nagrody czekają na zwycięskie biblioteki?

W ramach konkursu możesz wygrać jeden z wymienionych niżej 14 warsztatów zaproponowanych przez Ambasadorów LABiB. Projekt jest skierowany do pracowników bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogogicznych.

TEMAT 1:
(Nie)zwykłe książki – czyli jak rozbudzić ciekawość i chęć czytania wśród dzieci i młodzieży
prowadząca: Monika Schmeichel – Zarzeczna

Od dłuższego czasu na rynku wydawniczym pojawiają się eksperymentalne publikacje, które aktywizują czytelnika wciągając w wykreowany przez autorów świat. W tym celu wykorzystują różnego rodzaju metody wchodzenia w interakcje tj. sprawne operowanie obrazem, rozwiązywanie zadań, media cyfrowe, czy możliwość decydowania o losach bohaterów. Podczas szkolenia poznamy przykłady interaktywnych książek dla różnych grup wiekowych (w szczególności dzieci i młodzieży) i wspólnie zaprojektujemy warsztaty z ich wykorzystaniem.

 

TEMAT 2:
”Grywalizacja jako metoda projektowania działań bibliotecznych”
prowadzący: Karol Baranowski

Praca z czytelnikami wszystkich grup wiekowych wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno merytorycznego jak i metodycznego. Istnieje wiele technik i metod. Jedną z nich jest grywalizacja, która pozwala na projektowanie działań edukacyjnych, promocyjnych, społecznych polegająca na używaniu elementów znanych z gier (planszowych, komputerowych, logicznych, zręcznościowych, terenowych, miejskich) do pracy z czytelnikami. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak przeprowadzić proces projektowania grywalizacji, stworzą przykładowy scenariusz gry miejskiej. Poznają narzędzia i aplikacje wspomagające proces projektowania. Warsztaty będą obejmować zarówno proces projektowania działań rywalizacyjnych jak i omówienie na praktycznych przykładach różnego rodzaju udanych projektów grywalizacyjnych. Dobrze zaprojektowana grywalizacja to innowacyjna praca z czytelnikami, promocja działań biblioteki oraz zwiększona integracja społeczeństwa lokalnego.

 

TEMAT 3:
„Czytamy emocje — jak projektować i prowadzić zajęcia rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne dzieci i młodzieży”
prowadząca — Agata Warywoda

Szkolenie ma na celu wyposażenie bibliotekarzy w wiedzę i umiejętności pozwalające na projektowanie i prowadzenie zajęć rozwijających kompetencje społeczno-emocjonalne dzieci różnym wieku. W ramach szkolenia uczestnicy dowiedzą się, jak przygotowywać zajęcia dotyczące np. pracy z emocjami (nazywania i wyrażania własnych uczuć, rozumienia uczuć innych dzieci i dorosłych), budowania empatii i współpracy, komunikacji, pokonywania nieśmiałości, kształtowania poczucia własnej wartości i inne. Ważnym elementem szkolenia będzie przegląd literatury wspierającej dzieci w rozwijaniu kompetencji społeczno-emocjonalnych – w tym literatury z nurtu bajkoterapii, mindfulness, komunikacji empatycznej czy picturebooków. Efektem szkolenia będzie zaprojektowanie przykładowych zajęć – możliwych do realizacji w swojej bibliotece.

 

TEMAT 4:
„W każdym z nas tkwi pożeracz fabuł… Czyli jak zaplanować, zorganizować i zrealizować wydarzenie dla fana popkultury w każdym wieku”
prowadząca: Marta Kostecka

Od Kici Koci, przez Harry’ego Pottera aż po popularne seriale oglądane w wieku dorosłym — na każdym etapie ludzie mają silną potrzebę obcowania z kulturą, niekoniecznie tą wysoką, ale koniecznie atrakcyjną.
Podczas szkolenia porozmawiamy o tym, jak biblioteka może wyjść naprzeciw potrzebom obcowania z ulubionymi bohaterami książek, seriali, czy gier, nie tylko tworząc adekwatną ofertę książkową, ale realizując lokalne, mniejsze i większe wydarzenia zbierające fanów w każdym wieku. Na warsztatach dowiecie się jak poznać potrzeby swoich odbiorców w tym zakresie, jak zaproponować im wydarzenie skrojone na miarę i w końcu jak taką imprezę przygotować od początku do końca.

 

TEMAT 5:
„Nasze miejsce — biblioteka. W jaki sposób zaangażować czytelników w sprawy biblioteki i sprawić, by stali się naszymi ambasadorami?
prowadząca: Natalia Gromow

W jaki sposób zaangażować czytelników w sprawy biblioteki i sprawić, by stali się naszymi ambasadorami? Celem warsztatu jest poznanie i wybranie właściwych metod współpracy z ludźmi najbardziej po bibliotekarzach zainteresowanymi istnieniem biblioteki. Podczas zajęć zajmiemy się diagnozowaniem potrzeb naszego środowiska lokalnego i zastanowimy się jak na te potrzeby może odpowiedzieć biblioteka. Wykorzystując UX i DT przygotowujemy mapę usługi i określimy, w jakich kierunkach powinna rozwijać się nasza instytucja oraz jak wykorzystać mocne strony zespołu aby praca nad zadaniami przynosiła nam – pracownikom – satysfakcję i poczucie spełnienia. Efektem warsztatu będzie propozycja konkretnych działań, w które zaangażujemy naszych odbiorców.

 

TEMAT 6:
„Senior w bibliotece — metody aktywizacji, motywacji i zaangażowania osób starszych w życie biblioteki”
prowadząca: Aleksandra Kopczyńska

W jaki sposób przyciągnąć seniorów do biblioteki? Co zrobić aby zostali i włączyli się w życie biblioteki? Jak kształtować ofertę usług dla tej grupy społecznej? Warsztaty dostarczą inspiracji, wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu metod pracy, budowania oferty dla seniorów. Uczestnicy dowiedzą się jak rozwijać umiejętności samodzielnego prowadzenia zajęć z osobami w wieku dojrzałym, zapoznają się z różnymi technikami pracy twórczej. Program warsztatów obejmuje także elementy stymulacji pamięci, koncentracji i rozwoju intelektu.

TEMAT 7:
„Bibliotekarz — animator!”
prowadząca: Beata Rogalska

Podczas szkolenia uczestnicy zdobędą kompleksową wiedzę na temat animacji zabaw dziecięcych i młodzieżowych. Dowiedzą się, kim jest animator i jaka jest jego rola — poznają tajniki pracy animatora i przetestują wszystko na sobie! Będzie to szkolenie aktywne, wesołe a przede wszystkim rzeczowe i konkretne.
Uczestnicy nauczą się przeprowadzać zabawy plastyczne, konkursy i zabawy ruchowe z dziećmi. Poznają szereg zabaw z wykorzystaniem chusty animacyjnej, gumy animacyjnej, tunelu animacyjnego. Poznają szereg zabaw ruchowych, a także dowiedzą się, jak wykorzystać taniec w animacji. Będą w stanie samodzielnie poprowadzić zajęcia muzyczno-ruchowe dla dzieci z wykorzystaniem muzyki klasycznej. Poznają instrument zwany Bum Bum Rurkami i nauczą się z nich korzystać. Nauczą się jak prowadzić gry i zabawy integracyjne.
Jako osoba prowadząca postaram się, żeby uczestnicy wynieśli z niego, jak najwięcej pozytywnej energii i ogrom wiedzy przydatnej w pracy bibliotekarza.

 

TEMAT 8:
„Czytelnik ze specjalnymi potrzebami w bibliotece”
prowadząca: Anna Rutkowska

Osoby z niepełnosprawnościami słuchu, wzroku, intelektualna, narządów ruchu odwiedzają naszą bibliotekę. A może tak nie jest? Co zrobić, by nasza instytucja była w jak największym stopniu dostępna pod względem architektonicznym? Jak się komunikować? Jaką ofertę kulturalną zaproponować? W jaki sposób informować o naszych działaniach? Nad tym będziemy pracować podczas warsztatów. Poruszymy również kwestię dostępności strony internetowej i opisu alternatywnego do zdjęć. Z pakietu informacji będziecie mogli wybrać coś, co możecie zaadoptować w swojej bibliotece, by była przyjazna osobom z niepełnosprawnościami. W rezultacie szkolenia Bibliotekarze opracują wstępnie projekt kulturalny włączający i angażujący odbiorców, uwzględniający osoby z niepełnosprawnościami wzroku i/lub słuchu.

 

TEMAT 9:
INSPIRACJA – AKTYWIZACJA – INNOWACJA – Biblioteka idealnym miejsce dla całych rodzin
prowadzący: Paweł Dobrzelecki

We współczesnym świecie dzieci narażone są na szereg różnorodnych bodźców, dlatego tak ważne jest, aby bibliotekarze byli na bieżąco zorientowani, jak zachęcić dziecko do uczestnictwa w kulturze, jak uruchomić jego potencjał twórczy, by wizyta w bibliotece, była czymś atrakcyjnym, wyjątkowym i wyczekiwanym. Uczestnicy warsztatów, dowiedzą się, jak zwiększyć atrakcyjność swojej placówki wśród dzieci, by stały się one stałymi klientami tych instytucji, jak w tym celu wykorzystać dostępne zasoby instytucji i jej otoczenia oraz jak przygotować ofertę dla młodych użytkowników i ich opiekunów Ramowy program (tematyczny) 1. Na dobry początek – czyli jak zachęcić rodziców i ich dzieci do wizyty w bibliotece? 2. Biblioteczna piramida – czyli uwarunkowania sukcesu biblioteki w pracy z dziećmi 3. Nie tylko książki – czyli co oprócz książek warto mieć w bibliotece? 4. Narzędziownik bibliotekarza – czyli co wykorzystać aby przyciągnąć całe rodziny? 5. Dobre praktyki – tworzymy własną ofertę dla dzieci i ich opiekunów

 

TEMAT 10:
„Gdy śpiewać (nie) każdy może — zabawy z muzyką w bibliotece”
prowadząca: Paulina Stolecka

Jednym ze sposobów na uatrakcyjnienie spotkań najmłodszymi czytelnikami są zajęcia muzyczne, które – wbrew obiegowej opinii – można przeprowadzić nie będąc doskonałym wokalistą czy instrumentalistą. Podczas warsztatów zastanowimy się, jakie znaczenie dla rozwoju dziecka ma kreatywna i pełna ruchu zabawa. Przede wszystkim jednak poznamy różne aktywności – zabawy do muzyki i z dźwiękami. Wykorzystamy nie tylko rekwizyty i proste instrumenty, ale również poszukamy inspiracji do działania w naszym otoczeniu. Wspólnie opracujemy scenariusze zajęć z elementami muzykoterapii, oparte na literaturze dziecięcej.

 

TEMAT 11:
„Czego potrzeba czytelnikom? Diagnoza animacyjna”
prowadzący: Przemek Waczyński

Jak trafić w gusta czytelnicze, a przy okazji poznać czytelników i budować z nimi wspólnie ofertę biblioteki? Przeprowadzić diagnozę animacyjną, która angażuje odbiorców i pozwala budować relacje z instytucją. Podczas warsztatu uczestnicy poznają narzędzia oraz sposoby prowadzenia diagnozy potrzeb czytelniczych w sposób animujący oraz poza murami biblioteki. Podczas warsztatu uczestnicy i uczestniczki wypracują scenariusz działań diagnostycznych gotowych do użycia po zakończeniu warsztatów.

 

TEMAT 12:
„Biblioteka bezpieczna — jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników i użytkowników biblioteki”
prowadzący: Jerzy Woźniakiewicz

Akty agresji i przemocy coraz częściej dotykają instytucji publicznych, ich pracowników i interesantów. Zagrożenie można jednak ograniczać poprzez szkolenie bibliotekarzy, wprowadzanie procedur działania w sytuacjach kryzysowych i uczenie właściwego reagowania w przypadku ich wystąpienia. Tym właśnie zajmiemy się na naszych warsztatach. Dowiesz się na nich m.in. jak reagować na wkroczenie na teren placówki uzbrojonej i niebezpiecznej osoby, jak rozpoznać podejrzaną przesyłkę i co robić w przypadku jej otrzymania, jakie przedmioty zauważone na terenie instytucji powinny “zapalić nam lampkę alarmową”. Poćwiczymy przyjmowanie informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego, a także dowiecie się jak udzielać pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia. Po tych warsztatach inaczej spojrzycie na bezpieczeństwo swojej instytucji.

 

TEMAT 13:
„Pobawmy się! Gry biblioteczne i escape roomy dla dzieci i młodzieży”
prowadzący: Anna Wysocka

Nauka poprzez praktykę jest najbardziej efektywna, dlatego uczestnicy warsztatu wezmą udział w escape roomie. Dowiedzą się jak przygotować scenariusz oraz przeprowadzić escape room dla dzieci i młodzieży. Następnie, uczestnicy przygotują wspólny pokój zagadek. Dowiedzą się także, jakie gry biblioteczne można zorganizować w bibliotece. Łamigłówki, rywalizacja, dobra zabawa – to najlepsze połączenie.

 

TEMAT 14:
„Komunikacja czy obsługa klienta? Trudny klient czy osoba myśląca inaczej?”
prowadzący: Marcin Karwowski

Czytelnicy nie zawsze przychodzą z uśmiechem na twarzy? A może można mówić już o trudnych klientach biblioteki? W trakcie spotkania poznacie teorię 4 styli interpersonalnych (4 kolorów), która pozwoli Wam lepiej zrozumieć klientów, tych trudnych i tych przyjaznych. Poznasz też siebie i osoby ze swojego otoczenia. Dzięki temu zwiększycie skuteczność porozumiewania się, nauczycie się, jak efektywniej nawiązywać relacje z czytelnikiem, zrozumieć z czego wynikają problemy komunikacyjne i jak im przeciwdziałać, a także jak radzić sobie z trudnym klientem. Odkryjemy preferencje komunikacyjne i sprawdzimy do kogo skierowane są Wasze komunikaty i wydarzenia, a do kogo nie docierają. Zwiększymy efektywność codziennych działań i nauczymy się dostosowywać do potrzeb osób z poszczególnymi kolorami.

Poznaj Ambasadorów, których możesz zaprosić do swojej biblioteki:

Karol Baranowski – Rocznik Orwellowski. Ukończył z powodzeniem studia na kierunku Informacja Naukowa i Bibliotekoznawstwo na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Bibliotekarz w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie oraz Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Prowadzi zajęcia dla czytelników, lekcje biblioteczne i warsztaty dla dzieci i młodzieży, organizuje gry miejskie i gry biblioteczne (edukacyjne, historyczne i literackie). Współorganizator Odjazdowego Bibliotekarza w Krakowie od 2011 roku, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2019 roku.

Paweł Dobrzelecki – Bibliotekarz, trener, animator. Absolwent Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego oraz studiów podyplomowych zarządzanie w kulturze, sztuce i turystyce kulturowej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Absolwent Szkoły Trenerów STOP. Zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu .Miłośnik alternatywnych form edukacji, koordynator oraz inicjator wielu projektów skierowanych dla dzieci i młodzieży. Ogólnopolski Bibliotekarz roku 2018. Ambasador Stowarzyszenia LABiB. Podwójny stypendysta MKiDN w dziedzinie upowszechniania kultury.

Natalia Gromow – Absolwentka historii na Uniwersytecie Gdańskim oraz studiów podyplomowych Marketing kultury (Uniwersytet Warszawski), Innowacyjne Praktyki Public Relations (Uniwersytet Gdański) i Psychologia przywództwa (Uniwersytet SWPS). Uczestniczyła w tworzeniu programu rzecznictwa dla bibliotek: Docenić Bibliotekę. Od kwietnia 2016 r. dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, wcześniej pracowała w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku na stanowisku kierownika Działu Marketingu i PR oraz rzecznika prasowego. Pomysłodawczyni i osoba odpowiedzialna za wdrożenie Karty do Kultury, inicjatorka ogólnopolskiej (nie)konferencji dla pracowników bibliotek Kierunek-Wizerunek, programu wymiany bibliotekarzy Praktyka dla praktyka oraz wielu kampanii marketingowych promujących czytelnictwo i korzystanie z bibliotek. Współzałożycielka Stowarzyszenia LABiB.

Anna Rutkowska – absolwentka historii Uniwersytetu Szczecińskiego (2000) oraz podyplomowo Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej (2001). Od 2001 roku związana z Miejską Biblioteką Publiczną w Szczecinie, w której pracowała jako bibliotekarka, przez jedenaście lat kierowała filią nr 28, największą placówką położoną w centrum Szczecina. W tym czasie ukończyła podyplomowo Zarządzanie Przedsiębiorstwem w Wyższej Szkole Zarządzania (2012). Od siedmiu lat kieruje Działem Promocji w MBP. Koordynowała projekty realizowane w bibliotece, również takie, które włączały osoby z dysfunkcją wzroku i słuchu w życie kulturalne. Wybrane projekty: „Biblioteka przyjazna niewidomym”, „Miganie kultury”, „Nie(p)odległe krajobrazy”, „Cztery strony świata”, „Widzieć więcej, niż się widzi – wiedzieć więcej, niż się wie”. Od czterech lat zajmuje się także koordynacją wolontariatu seniorów w MBP. Prowadzi warsztaty i szkolenia dla bibliotekarzy, również online, przygotowujące do obsługi czytelników z niepełnosprawnościami, i do włączania w życie kulturalne. Członkini Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Stowarzyszenia LABiB. Współorganizowała trzy edycje konferencji dla bibliotekarzy z województwa zachodniopomorskiego BiblioLAB.

Monika Schmeichel-Zarzeczna – Trenerka, edukatorka, koordynatorka projektów. Absolwentka historii sztuki KUL, Akademii Liderów Kultury, Akademii Animatorów Stowarzyszenia „Klanza” oraz Szkoły Trenerów biznesu Akademii SET. Obecnie Training Program Manager w Sektorze 3.0 i współwłaścicielka marki szkoleniowej Dobrze w Kulturze. Przez 7 lat związana zawodowo z MBP w Lublinie jako bibliotekarka i kierownik filii. Zajmuje się prowadzeniem działań wykorzystujących nowe technologie w edukacji, pisaniem projektów oraz wspieraniem rozwoju osób z różnych grup wiekowych. Pracuje jako trenerka w ogólnopolskich programach m.in. Lekcja:Enter, Biblioteka Online, Re-Animuj się!, Bardzo Młoda Kultura, SpołED w Bibliotece, Konwersja Cyfrowa Domów Kultury. Pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia LABiB, ambasadorki EPALE e-platformy na rzecz uczenia się dorosłych w Europie. Stypendystka Ministra KiDN 2020 w kategorii zarządzanie kulturą i wspieranie rozwoju kadr kultury. Dwukrotnie wyróżniona przez SPROUC miejscem na liście 100 osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju kompetencji cyfrowych Polaków.

Agata Warywoda – bibliotekarka i trenerka. Absolwentka m.in. Akademii Liderów Integracji Cyfrowej i Edukacji (2013), Studium Pracy z Grupą i Zespołem (2017), Akademii Trenerów Biznesu (2019). Zawodowo związana z Krośnieńską Biblioteką Publiczną oraz Akademickim Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii w Rzeszowie. Członkini Stowarzyszenia LABiB, trenerka w ogólnopolskich projektach szkoleniowych dla pracowników bibliotek, laureatka “Listy 100” (2020) wyróżniającej osoby szczególnie zasłużone dla rozwoju kompetencji cyfrowych Polaków. Tutorka w wielu projektach młodzieżowych realizowanych przez instytucje kultury (np. ObudżMY miasto, Strefa M2, Youth Story, Freedom 3D). Najczęściej wspiera instytucje kultury w tematach związanych z nowymi technologiami, procesami kreatywnymi, pracą z młodzieżą oraz współpracą i komunikacją oparta na empatii. Współwłaścicielka marki szkoleniowej Dobrze w Kulturze.

Jerzy Woźniakiewicz – od 2011 r. dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Wcześniej zajmował się PR w bibliotece i jednostkach samorządowych. Ukończył studia z zakresu zarządzania w kulturze, a także bezpieczeństwa publicznego i zarządzania kryzysowego oraz politologii. Specjalizuje się w zagadnieniach bezpieczeństwa w bibliotekach i innych instytucjach kultury, w tym mieszczących się obiektach zabytkowych. Współtworzył program poprawy bezpieczeństwa dla miasta Krakowa na lata 2018-2020 pn. „Bezpieczny Kraków” oraz koordynował jego segment dot. m.in. ratownictwa i prewencji antyterrorystycznej. Członek Stowarzyszenia Labib. Ratownik. Były, doświadczony samorządowiec. Interesuje się nowymi technologiami, zwłaszcza w zastosowaniach bibliotecznych.

Aleksandra Kopczyńska – bibliotekarka na co dzień pracująca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hrubieszowie, absolwentka historii, bibliotekoznawstwa, pedagogiki i archiwistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, oraz studiów podyplomowych – Broker informacji na Uniwersytecie Jagiellońskim, Diagnoza i terapia pedagogiczna w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Lublinie. Trenerka i biblioterapeutka. Prowadząca kreatywne zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych wykorzystując nowe technologie w służbie książki. Szkoląca bibliotekarzy i nauczycieli z zakresu nowych technologii, kreatywności, promocji czytelnictwa. Działająca na rzecz rozwoju społecznego. W wolnym czasie miłośniczka dobrych kryminałów i długich spacerów z psem.

Marta Kostecka – Nauczycielka konsultantka, polonistka, bibliotekarka, edukatorka. Jej zainteresowania to literatura i kultura, nauczanie i uczenie się oraz technologie i nowe media. Współpracuje z Kanałem Książkowym, na którym współtworzy wideorecenzje książek i komiksów oraz prowadzi spotkania autorskie.
Należy do stowarzyszenia branżowego LABIB. Prowadzi też stowarzyszenie Porozmawiajmy O Popkulturze – Ale Raczej Taktownie “POP-ART”.
W ramach stowarzyszenia organizują wydarzenia promujące kulturę popularną – wydają zin Cemęt, prowadzą dyskusyjny klub komiksowy, portal popkulturowy oraz 5 edycji szczecińskich spotkań z popkulturą BETON.

Beata Rogalska – Absolwentka bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na Uniwersytecie Warszawskim, pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej na Uniwersytecie w Białymstoku a także studiów podyplomowych na kierunku menedżer kultury w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Od lipca 2018 roku pełni funkcję dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Krypnie Kościelnym a wcześniej pracowała na stanowiskach bibliotekarskich w tej samej bibliotece. Inicjatorka wielu działań bibliotecznych, pomysłodawca i koordynator wielu projektów a zwłaszcza kierowanych do młodzieży i dzieci. Na terenie gminy wprowadza często niekonwencjonalne, innowacyjne pomysły, które spotykają się z aprobatą mieszkańców. Stara się, by biblioteka była postrzegana jako miejsce aktywne, nowoczesne, otwarte i przyjazne. Ponadto żona i mama.

Paulina Stolecka – z zamiłowania i wykształcenia bibliotekarz. Absolwentka informacji naukowej i bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Na co dzień pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach. W pracy skupia się na organizacji wydarzeń skierowanych do najmłodszych użytkowników i wciąż poszukuje nowych form promocji czytelnictwa, zwłaszcza tych, wykorzystujących nowe technologie. Prywatnie miłośniczka reportażu. Kiedy nie czyta, ogląda seriale.

Przemek Waczyński – Animator i menadżer kultury, absolwent Uniwersytetu w Białymstoku. Studiował na kierunkach Pedagogika Kulturoznawcza oraz Animacja Kultury z Arteterapią, Menedżerskie Studia Podyplomowe i Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Absolwent XVI Edycji Szkoły Liderów PAFW. Od 2009 roku pracownik Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy (w tym też Biblioteki Publicznej), zaś w latach 2015-2021 dyrektor tej placówki. Zajmuje się organizacją imprez, wydarzeń i akcji kulturalnych. Od 2020 roku Animator w Programie Dom Kultury Plus. Swoją wiedzę i doświadczenie zdobywał uczestnicząc w dziesiątkach szkoleń, spotkań i wizyt studyjnych w najlepszych ośrodkach kultury w Polsce. Stale się doskonali biorąc udział w wielu szkoleniach i kursach z zakresu działalności kulturalnej i edukacji. Koordynował lub współpracował przy realizacji projektów kulturalnych i edukacyjnych, społecznych.

Marcin Karwowski – trener, coach, doradca i konsultant. Absolwent studiów z zakresu zarządzania informacją, infobrokerstwa i bibliotekarstwa. Posiada uprawnienia trenera TUS, doradcy zawodowego, pośrednika pracy, trenera pracy, HR business partnera oraz kierownika i wychowawcy dzieci i młodzieży.
Dyrektor Biblioteki Publicznej w Kokoszkowach, koordynator Centrum Organizacji Pozarządowych, prezes Stowarzyszenia POZYTYWNI. Manager w kilkunastu zespołach, koordynator kilkudziesięciu projektów, trener z ponad 10 tys. godzin doświadczenia. Członek zespołu ds. badania wpływu społecznego i ekonomicznego bibliotek publicznych SBP. Doktor nauk humanistycznych w zakresie informatologii. Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą, nauczycielami i pracownikami kultury, osobami ze specjalnymi potrzebami oraz seniorami. Zwolennik niesztampowych działań, niecodziennych rozwiązań, zmieniania niezmienialnego i optymalizowania oraz ucyfryzawiania wszystkiego co możliwe.

Anna Wysocka – absolwentka Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowych Studiów Polityki Wydawniczej i Księgarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2015 roku pracuje w Bibliotece Publicznej w Piasecznie, członkini Stowarzyszenia LABiB. Koordynatorka projektów: „Literacka Mapa Piaseczna”, Festiwal Pięknej Książki (5 edycji), „Zdrowa mama, zdrowe dziecko”, „Józefosław i Julianów – w poszukiwaniu tożsamości”, „Spacerkiem po Józefosławiu i Julianowie”, „Przekąski literackie”, „Wszechświat uczuć w świecie książek”, Strefa KreaTYwni, Cyfrowe archiwum Józefosławia i Julianowa, Odjazdowy Bibliotekarz (2 edycje). W 2020 roku otrzymała wyróżnienie w IX edycji Konkursu Stypendialnego im. Olgi Rok. W pracy łączy wiele ról: bibliotekarki, organizatorki, realizatorki, koordynatorki. Uwielbia wymyślać, planować i organizować wciąż nowe rzeczy. Organizuje spotkania autorskie oraz inicjatywy związane z czytelnictwem. Prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży z kodowania, escape roomy, gry biblioteczne, lekcje biblioteczne. Tworzy ofertę biblioteki wraz z czytelnikami. Ma doświadczenie w promocji wydarzeń. Cały czas pogłębia swoją wiedzę oraz uczy się nowych rzeczy, szuka nowych pomysłów do zrealizowania.


Projekt dofinansowano ze środków Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek

„Re-Animuj się” powstał w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.