poMOC, czyli jak żyć w harmonii i spełnieniu? – zapraszamy na webinarium

14 grudnia (czwartek) w godzinach 10.00-11.00 Stowarzyszenie Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek INICJATYWY zaprasza na webinarium dla przedstawicielek i przedstawicieli bibliotek, którzy chcą dowiedzieć się, jak skutecznie wprowadzić do swojego życia równowagę i harmonię, zatroszczyć się o siebie, a przy tym wciąż z oddaniem poświęcać się pracy na rzecz społeczności lokalnej.

Dzisiejsze czasy dają nam niesamowite możliwości i to jest wspaniałe, ale… wszystko ma swoją cenę. Nieustannie jesteśmy atakowani nowymi propozycjami działań, ofertami, projektami, a coraz częściej – zamiast radości – czujemy niepokój, frustrację i przemęczenie. Nasuwają się przy tym pytania o to, czy na pewno wystarczająco korzystamy z tych możliwości, czy łapiemy wszystkie szanse i czy to, co daje radość innym, uszczęśliwia także mnie. Zdezorientowani przestajemy słuchać siebie, podążamy za tym co robią i mówią osoby z naszego otoczenia, myśląc, że w ten sposób wygląda spełnienie. Jeśli tak masz, to właśnie to wirtualne spotkanie jest dla Ciebie.

Podczas webinarium:

  • zastanowimy się w jaki sposób znaleźć równowagę między życiem osobistym a pracą na rzecz społeczności lokalnej,
  • postaramy się odpowiedzieć na pytanie o to, czego tak naprawdę potrzebujemy jako lokalni liderzy i liderki oraz jak małe zmiany mogą sprawić, by czuć się w swoim życiu po prostu dobrze,
  • poznamy historię jednego z menadżerów kultury, który w odpowiednim momencie skutecznie zadbał o stosowną równowagę w duchu work life balance.

Podczas spotkania odpowiemy też na Wasze pytania związane z tematyką webinarium.

Osobami prezentującymi będą Marzenna Wojnar – dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubiczu oraz członkini Stowarzyszenia Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek INICJATYWY, a także Włodzimierz Naumczyk – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Czesława Chruszczewskiego w Mieścisku i członek jednej z lokalnych sieci dyrektorek i dyrektorów bibliotek w ramach Grupy InicJaTyWy.

Webinarium poprowadzi Damian Domański – wiceprezes Stowarzyszenia Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek INICJATYWY.

Aby wziąć udział w webinarium, należy się wcześniej zarejestrować pod adresem: https://frsi.clickmeeting.com/inicjatywy-14-12-2023/register.

Osoby, które zarejestrują się na spotkanie, otrzymają wiadomość e-mail z linkiem, w który należy kliknąć, aby dołączyć do webinarium.

Przed rejestracją należy zapoznać się z Zasadami udziału w webinariach organizowanych przez FRSI.

Jeśli potrzebujesz pomocy w wypełnieniu formularza rejestracyjnego lub masz do nas pytania związane z tym webinarium – napisz lub zadzwoń: d.domanski@morzeszczyn.pl, 508-897-087.

Po spotkaniu nagranie webinarium zamieścimy na kanale Stowarzyszenia Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek INICJATYWY na YouTube.
________________________________________
Webinarium jest realizowane przez Stowarzyszenie Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek INICJATYWY ze środków Programu Rozwoju Bibliotek. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.