Rusza akcja „Pytamy o zielone” – zgłoś swój udział do 11 lutego!

Zapraszamy mieszkańców i mieszkanki wszystkich miejscowości w Polsce do udziału w akcji obywatelskiej "Pytamy o zielone". Celem akcji jest zadawanie pytań i działanie na rzecz środowiska, tak by stało się ono priorytetem w programach kandydatów i kandydatek przed wyborami samorządowymi 2024 r. Zachęcamy do udziału bibliotekarki i bibliotekarzy, którym temat ochrony środowiska, ekologii i zmian klimatycznych jest bliski. Prosimy również o pomoc w upowszechnianiu akcji w Waszych miejscowościach.

Nie musisz być ekspertem i ekspertką, by przyłączyć się do akcji. Każda osoba, która dołączy, otrzyma pakiet przejrzystych informacji, silne argumenty, przykłady udanych rozwiązań wdrożonych w samorządach z całej Polski w trzech obszarach: woda i zieleń, powietrze i odpady.
Z ich wykorzystaniem będziesz mógł/mogła zadawać pytania kandydatom i kandydatkom podczas spotkań przedwyborczych; z grupą znajomych czy swoją organizacją pozarządową przeprowadzisz spotkanie lub debatę na „zielony” temat ważny w Twojej miejscowości – być może w bibliotece lub szkole? – albo po prostu zapytasz o ważne dla Ciebie „zielone” kwestie na forum internetowym mieszkańców czy w lokalnych mediach. Wszystko po to, aby przyszłe władze samorządowe zainteresowały się tymi kwestiami i zrealizowały je podczas swojej kadencji.

Oto kilka przykładowych pytań, z kilkudziesięciu przygotowanych na potrzeby akcji, które jako uczestnik lub uczestniczka akcji będziesz mógł lub mogła zadać kandydatom i kandydatkom:

  • Jakie są Pana/Pani plany dotyczące poprawy jakości powietrza w naszej gminie, w tym wokół szkół i przedszkoli?
  • Co planuje Pan/Pani zrobić, żeby zwiększyć ilość zieleni w naszej gminie i dzięki temu m.in. lepiej chronić nas przed upałami?
  • Jakie działania podejmie Pan/Pani jako przyszły radny/radna/wójt itp., żeby chronić naszą rzekę?

Jako uczestnik/uczestniczka akcji:

  • otrzymasz wiedzę i wsparcie: weźmiesz udział w spotkaniach online i webinariach z ekspertami/ekspertkami z organizacji partnerskich akcji, a także otrzymasz dostęp do materiałów (np. listy pytań, opisu kompetencji samorządu dot. kwestii środowiskowych, listy postulatów dot. zielonej szkoły, scenariuszy spotkań i debat), które pomogą Ci efektywnie zaangażować się i pytać o ambitniejsze cele środowiskowe związane z daną miejscowością;
  • poznasz innych zaangażowanych mieszkańców i mieszkanki ze swojej miejscowości i z całej Polski, którzy są zaniepokojeni negatywnym wpływem środowiska i klimatu na jakość i bezpieczeństwo życia, i którzy chcieliby, aby władze samorządowe przystąpiły do działania; będziecie wymieniać doświadczenia, informacje i wzajemnie się motywować;
  • poczujesz satysfakcję, że dzięki Tobie inne osoby (mieszkańcy, kandydaci itp.) zainteresowały się „zielonymi” kwestiami, a w kolejnym kroku sprawczość, jeśli uda się Wam wspólnie wprowadzić w życie „zielone” postulaty.

W szczególności do udziału w akcji zachęcamy mieszkańców i mieszkanki małych i średnich miejscowości. W akcji nie mogą uczestniczyć osoby kandydujące w wyborach, radni/radne ani przedstawiciele władz samorządowych.

Wejdź na stronę pytamyozielone.org i wypełnij formularz, aby zgłosić się do akcji.

Polub fanpage akcji na Facebooku.

Zgłoszenia do akcji „Pytamy o Zielone” trwają do 11 lutego 2024 roku.

#wyborysamorządowe2024 #pytamyozielone


Realizatorem akcji „Pytamy o zielone” jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz partnerów merytorycznych akcji, którymi są: Fundacja Sendzimira, Fundacja Stocznia, Fundacja Wspomagania Wsi, Koalicja Klimatyczna, Fundacja LSM Polska- Światowy Ruch Katolików Na Rzecz Środowiska, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, Polska Zielona Sieć oraz Rodzice dla Klimatu.