Uniwersalne projektowanie książek – zapraszamy na webinarium o projekcie „Książki bez granic”
Data publikacji: 27/02/24Projektowanie uniwersalne to projektowanie produktów, usług czy przestrzeni w taki sposób, by były użyteczne dla wszystkich w największym możliwym zakresie, bez potrzeby adaptacji lub wprowadzania specjalistycznych rozwiązań. Książki projektowane uniwersalnie tworzy się, aby – zarówno pod względem formy, jak i treści – odpowiadały potrzebom jak największej liczby potencjalnych czytelników i czytelniczek.
Uniwersalnym projektowaniem literatury zajmujemy się w projekcie „Książki bez granic” (Books without Borders), który realizujemy we współpracy z partnerami z Niemiec, Norwegii, Polski i Ukrainy w ramach programu Erasmus+. Celem projektu jest wspieranie osób dorosłych, które doświadczają trudności w czytaniu książek spowodowane niepełnosprawnością, neuroróżnorodnością, podeszłym wiekiem lub sytuacją zdrowotną, a także osób czytających w drugim, obcym dla siebie języku (w szczególności migrantów i migrantek).
W projekcie Książki bez granic tworzymy i wydajemy książki zgodnie z ideą uniwersalnego projektowania. Przygotujemy bibliotekarki i bibliotekarzy z Polski, Niemiec, Norwegii i Ukrainy do wykorzystywania takich książek w bibliotekach i prowadzenia działań wspierających osoby doświadczające trudności w czytaniu. Rekrutacja bibliotek do projektu rozpocznie się 4 marca.
4 marca w godzinie 11:00-12:00 organizujemy webinarium informacyjne, podczas którego:
- przybliżymy Wam ideę uniwersalnego projektowania książek,
- opowiemy o tym, jak powstają książki w projekcie „Książki bez granic”,
- przekażemy niezbędne informacje o rekrutacji bibliotek do projektu.
O tym, jakie książki powstają w ramach projektu i na czym polega ich projektowanie opowie Katarzyna Konopka – kierownik projektów Fundacji Powszechnego Czytania, absolwentka dziennikarstwa, wydawca, marketingowiec. Pracowała w działach marketingu wydawnictw Znak i Egmont. Jako wydawca odpowiadała za książki dziecięce w wydawnictwie Słowne. Prowadzi szkolenia z zakresu upowszechniania czytania i strategii marketingowych na rynku wydawniczym.
Webinarium poprowadzą i opowiedzą o rekrutacji do projektu „Książki bez granic” Katarzyna Morawska i Agnieszka Koszowska z FRSI
Aby wziąć udział w webinarium, należy się wcześniej zarejestrować pod adresem: https://frsi.clickmeeting.com/uniwersalne-projektowanie-ksiazek-o-projekcie-ksiazki-bez-granic/register
Osoby, które zarejestrują się na spotkanie, otrzymają wiadomość e-mail z linkiem, w który należy kliknąć, aby dołączyć do webinarium.
Przed rejestracją należy zapoznać się z Zasadami udziału w webinariach organizowanych przez FRSI.
Zapraszamy!