Wyniki rekrutacji do projektu „Książki bez granic”
Data publikacji: 25/03/24Celem projektu „Książki bez granic” jest wspieranie osób dorosłych, które doświadczają trudności w czytaniu książek spowodowane niepełnosprawnością, neuroróżnorodnością, podeszłym wiekiem lub sytuacją zdrowotną, a także osób czytających w drugim, obcym dla siebie języku (w szczególności migrantów i migrantek). W tym projekcie tworzymy i upowszechniamy uniwersalnie projektowane książki i przygotowujemy bibliotekarki i bibliotekarzy do korzystania z nich w działaniach skierowanych do osób doświadczających trudności w czytaniu.
Do udziału w rekrutacji zaprosiliśmy biblioteki publiczne i pedagogiczne (otwarte dla wszystkich mieszkańców, pracujące z osobami dorosłymi). Otrzymaliśmy 21 zgłoszeń – za wszystkie serdecznie dziękujemy!
Oceniając zgłoszenia braliśmy pod uwagę:
- doświadczenie bibliotek w działaniach z osobami dorosłymi doświadczającymi trudności w korzystaniu z książek, np. z osobami z demencją, dysleksją, w spektrum autyzmu, osobami, dla których język polski nie jest pierwszym językiem,
- doświadczenie osób, które biblioteki zaproponowały do udziału w projekcie, w prowadzeniu działań edukacyjnych z osobami dorosłych,
- wcześniejszą współpracę biblioteki z FRSI w ramach projektów edukacyjnych, skierowanych do osób dorosłych.
Dodatkowym atutem była znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym osób zaproponowanych do udziału w projekcie.
Lista przyjętych bibliotek
(kolejność alfabetyczna według nazw gmin):
- Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej
- Miejska Biblioteka Publiczna – Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa im. Krystyny i Stefana Du Chateau
- Biblioteka Publiczna w Kokoszkowach
- Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
- Biblioteka Miejska w Łodzi
- Biblioteka Publiczna im. Zaślubin Polski z Morzem w Pucku
- Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy
- Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie
Serdecznie gratulujemy! Z przyjętymi bibliotekami skontaktujemy się drogą mailową i przekażemy niezbędne informacje związane z udziałem w projekcie.
Projekt realizujemy ramach programu Erasmus+ w partnerstwie: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (Polska, lider), Fundacja Powszechnego Czytania (Polska), Stadt Köln (Niemcy), Leser søker bok (Norwegia), Trøndelag fylkebibliotek (Norwegia), Українська бібліотечна асоціація (Ukraina) – partner stowarzyszony.