XI Kongres Bibliotek „Dzieje się!”, 9.12.2020 online. Nagrania
Data publikacji: 25/01/21Motywem przewodnim Kongresu były skutki wydarzeń roku 2020 i to jak z dnia na dzień zmieniły nasze codzienne życie prywatne oraz zawodowe. Globalne zatrzymanie, hybrydowa rzeczywistość i przedzielające je momenty przyspieszeń. Niepewność, zmiana priorytetów, nieustające poszukiwania nowej formuły działań.
Jak odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości? Jak budować relacje i komunikować się z otoczeniem? Jak świadomie wykorzystać czas zatrzymania i stać się bardziej uważnym na potrzeby drugiego człowieka, w czasie wirtualnych relacji? Skąd czerpać siłę i inspirację do dalszych działań? I wreszcie jak nie zapomnieć o sobie, swoich marzeniach i o tym, co dla nas ważne?
O tym rozmawialiśmy na XI Kongresie Bibliotek „Dzieje się!”.
Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz na stronie https://kongresbibliotek.pl.
NAGRANIA WYSTĄPIEŃ
Kongres Bibliotek „Dzieje się!” – powitanie
Inauguracja XI Kongresu Bibliotek „Dzieje się!”, 9.12.2020 online. Wystąpili: Michał Nogaś (Gazeta Wyborcza), Joanna Lempart (Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności), Jacek Królikowski (Fundacja Rozwoju Społeczenstwa Informacyjnego).
***
Dzieje się! Jak literatura reaguje na rzeczywistość?
Jak literatura opisuje świat, w którym przyszło nam żyć? Czy jest, a jeśli, to w jaki sposób, społecznie zaangażowana? Na co zwracali i zwracają uwagę pisarki i pisarze? Na te i na wiele innych pytań odpowiedzi szukają Michał Nogaś, Sylwia Chutnik, Wojciech Szot i Renata Lis.
***
Rozmowa z laureatkami Stypendium im. Olgi Rok
Michał Nogaś rozmawia z laureatkami Stypendium im. Olgi Rok o ich marzeniach a także roli bibliotek w dobie kryzysów.
***
Rozmowa z Filipem Springerem
Rozmowa Michała Nogasia z gościem specjalnym Kongresu – Filipem Springerem, nie tylko o książkach.
***
Zmiana. Jak przez nią przejść i nie zgubić ludzi?
Tematem wystąpienia Agnieszki Szelągowskiej ze szkoły Liderów jest ZMIANA – ciekawy, powtarzalny proces, w który zaangażowane są emocje, postawy i umiejętności osób w niej uczestniczących.
***
Finansowanie zmian. Jak rozwijać nowe usługi w bibliotece?
Magda Krasowska z FRSI w swoim wystąpieniu daje inspiracje i konkretne wskazówki dla wszystkich zainteresowanych zdobywaniem funduszy na nowe obszary działań biblioteki.
***
Higiena cyfrowa. Jak zadbać o jej właściwy poziom?
XI Kongres Bibliotek „Dzieje się!”, 9.12.2020 online. Dr Maciej Dębski z Fundacji Dbam o mój zasięg wyjaśnia , co kryje się pod pojęciem higieny cyfrowej i podpowiada jak w praktyce zadbać o swój dobrostan i uchronić się przed przedawkowaniem technologii.
***
Facylitacja online. Jak rozruszać warsztaty na ekranie?
Kamil Śliwowski z Sektora 3.0 udowadnia, że spotkania online mogą być równie efektywne, a być może nawet bardziej rozrywkowe, niż te prowadzone stacjonarnie. Ogromna porcja wiedzy i inspiracji!
***
Postaw na społeczność! Jak angażować użytkowników online?
Anna Orzech z Laski Nebeskiej podpowiada jak stworzyć społeczność online wokół działań biblioteki (i nie tylko) a także z jakich narzędzi skorzystać, żeby Twoi fani angażowali się w podejmowane przez Ciebie działania.
***
Zdalnie-normalnie. Jak dobrać narzędzia do pracy zdalnej?
Monika Schmeichel-Zarzeczna ze stowarzyszenia Labib przygląda się platformom i aplikacomi, ułatwiającym: komunikację, realizację projektu i zarządzanie zadaniami w cyfrowym świecie i podpowiada które narzędzia wybrać i jak je wdrożyć.
Ogólnopolski Kongres Bibliotek: „Dzieje się!” realizowany jest w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program Rozwoju Bibliotek wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.