Zrozum.org – nowa strona z materiałami projektu „Kliknij. Sprawdź. Zrozum.”

Przedstawiamy stronę, na której udostępniliśmy materiały zebrane w ramach projektu "Kliknij. Sprawdź. Zrozum.", poświęcone krytycznemu myśleniu, świadomemu ...

Zrozum.org to miejsce, w którym fake newsom mówimy STOP! Znajdziesz tu pakiet narzędzi do samodzielnej oceny wiarygodności informacji, a także materiały edukacyjne, za pomocą których pomożesz mieszkańcom rozwijać umiejętność krytycznego myślenia.

Materiały możesz wykorzystać na spotkaniach i zajęciach organizowanych np. w czasie kampanii „Tydzień z Internetem 2020” 23-29 marca 2020 r., a także inspirować się nimi przygotowując zajęcia edukacyjne dla mieszkańców przy innych okazjach.

Czy wiesz, jak świadomie korzystać z informacji?

W ostatnich latach poważnym problemem globalnym jest rozpowszechnianie nieprawdziwych wiadomości – tzw. „fake newsów”. Problem ten wzmacnia podziały społeczne, trudność w prowadzeniu dialogu czy osiąganiu porozumienia. Wierzymy, że lokalne instytucje (biblioteki, szkoły), organizacje społeczne i rzetelni dziennikarze mogą przyczynić się do zmiany tej sytuacji. W jaki sposób? Po pierwsze pomagając mieszkańcom bardziej świadomie korzystać z przekazów medialnych, po drugie edukując i wspierając w ocenie prawdziwości rozpowszechnianych informacji.

Co znajduje się na stronie?

Na stronie Zrozum.org zostały zebrane materiały (artykuły, poradniki, raporty, filmy, scenariusze zajęć, nagrania webinariów, gry, infografiki i inne narzędzia), przygotowane przez nas i naszych partnerów, a także linki do innych zasobów poświęconych świadomemu korzystaniu z informacji, dostępne w języku polskim i angielskim. Są to między innymi:

  • Krytyczne myślenie w odsłonie filmowej – artykuł oraz cykl wywiadów przeprowadzonych przez Tomasza Stawiszyńskiego z: Agnieszka Żądło (Newsweek), dr Pawłem Boguszewskim, PAN, Katarzyną Bondą (autorką), Maciejem Słomczyńskim (TVN24):

Agnieszka Żądło: https://www.youtube.com/watch?v=_ZR3Aur3Fs0
dr Paweł Boguszewski: https://www.youtube.com/watch?v=UpKwfkJtYH4
Katarzyna Bonda: https://www.youtube.com/watch?v=XEC_SDrysiM
Maciej Słomczyński: https://www.youtube.com/watch?v=-w__DUc7GRQ​

  • scenariusze warsztatów na temat świadomego korzystania z informacji:

http://zrozum.org/materialy/scenariusz-detektyw-na-tropie/
http://zrozum.org/materialy/scenariusz-technologia-w-sluzbie-prawdy/
http://zrozum.org/materialy/scenariusz-prawda-czy-falsz-co-sie-kryje-w-informacji/
http://zrozum.org/materialy/scenariusz-coaching-i-propaganda-sukcesu/
http://zrozum.org/materialy/scenariusz-jak-analizowac-przekazy-medialne/
http://zrozum.org/materialy/scenariusz-nie-daj-sie-fake-newsom/

Zachęcamy do korzystania!


Projekt „Kliknij. Sprawdź. Zrozum” realizujemy wraz z partnerami – Goethe-Institut oraz z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Działania w ramach projektu obejmują: szkolenia z krytycznego myślenia, webinaria i repozytorium materiałów.