Informacja dla obywateli – cybernawigatorzy w bibliotekach

W tym projekcie, zrealizowanym w 2012 roku, testowaliśmy w 7 bibliotekach usługę edukacyjną dla osób zagrożonych cyfrowym wykluczeniem, inspirowaną projektem “CyberNavigators” Biblioteki Publicznej w Chicago i wspieraliśmy biblioteki w rozwijaniu oferty z zakresu edukacji cyfrowej.

Geneza

W 2010 roku Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego wraz z Ambasadą USA w Polsce zorganizowała wizytę studyjną do USA dla polskich bibliotekarzy i specjalistów bibliotekoznawstwa i informacji naukowej w ramach programu „International Visitor Leadership Program”, finansowanego przez Departament Stanu USA. „International Visitor Leadership Program” to program wymiany prowadzony przez Departament Stanu USA przy pomocy Akademii Rozwoju Oświaty (AED – Academy of Educational Development), przeznaczony dla obecnych lub przyszłych liderów z różnych profesji i środowisk z całego świata. Wizyta studyjna trwała 10 dni (od 6 grudnia do 15 grudnia 2010 r.).

W czasie wizyty w Fundacji Biblioteki Publicznej w Chicago został zaprezentowany projekt „CyberNavigators” Biblioteki Publicznej w Chicago, polegający na organizacji w bibliotece szkoleń, spotkań i dyżurów z udziałem tzw. „cybernawigatorów”. „Cybernawigatorzy” są doradcami i korepetytorami, pomagającymi użytkownikom biblioteki (szczególnie osobom bezrobotnym) w nauce obsługi komputera i Internetu oraz w wyszukiwaniu informacji (szczególnie dotyczących rynku pracy).

W marcu 2011 uczestnicy wizyty studyjnej, którzy jako beneficjenci programu Departamentu Stanu „International Visitor Leadership Program” otrzymali status „alumnów”, opracowali projekt „Information for the people” do konkursu grantowego dla alumnów „ECA Alumni Project Competition”, ogłoszonego przez Ambasadę USA. Koordynatorem projektu została Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego – współorganizator wizyty studyjnej do USA.

Opis programu „CyberNavigators” zawiera artykuł „CyberNawigatorzy na start!”, opublikowany na blogu Bibliolab.pl prowadzonym przez uczestniczki i uczestników wizyty studyjnej.

Działania

  • przygotowanie i udostępnienie na wolnych licencjach materiałów edukacyjnych podzielonych na 3 moduły: (1) Wolontariat w bibliotece, (2) Metodyka nauczania osób dorosłych, (3) Praktyczne aspekty nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych,
  • przeprowadzenie szkoleń dla bibliotekarek i bibliotekarzy,
  • rekrutacja i przeszkolenie „cybernawigatorów” (wolontariuszy),
  • realizacja usługi edukacyjnej (wsparcia „cybernawigatorów”) dla osób zagrożonych cyfrowym wykluczeniem.

Biblioteki uczestniczące w projekcie:

  • Biblioteka Miejska w Cieszynie
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu
  • Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Jaktorowie
  • Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie
  • Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy

Podsumowanie:

W 7 bibliotekach w ciągu 4 miesięcy zorganizowano 396 zajęć, w których wzięło udział 695 uczestników. Były to osoby w wieku 50+ (504 osoby), osoby dorosłe bezrobotne (170 osób) oraz młodzież i osoby dorosłe pracujące (21 osób). Z bibliotekarzami z uczestniczących bibliotek współpracowało 33 wolontariuszy. Podczas zajęć uczestnicy uczyli się podstaw obsługi komputera i popularnych programów biurowych, poznawali praktyczne zastosowania narzędzi internetowych, wyszukiwali w Internecie informacje o rynku pracy, tworzyli dokumenty aplikacyjne, otrzymywali indywidualne wsparcie w postaci konsultacji, korepetycji, doradztwa czy pomocy technicznej. Biblioteki zorganizowały zajęcia o różnorodnej tematyce, odpowiadającej potrzebom mieszkańców. Były to szkolenia grupowe z podstaw obsługi komputera (np. „Komputer dla se-niora”, „Komputerowe ABC” dla osób bezrobotnych), szkolenia specjalistyczne (np. „Jak napisać CV – całodzienne szkolenie praktyczne nt. pisania CV i listu motywacyjnego”, „Obsługa programu MS Word – poziom zaawansowany”, „Przetwarzanie obrazów cyfrowych w programie GIMP”). Uruchamiano w bibliotekach „punkty konsultacyjne” i organizowano dyżury wolontariuszy, którzy udzielali porad i korepetycji, prowadzili indywidualne zajęcia, rozwiązywali problemy z komputerem, instalowali oprogramowanie zabezpieczające („po-gotowie komputerowe”). Znakomitym pomysłem okazało się zorganizowanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Moragu kółka fotograficznego – cyklu zajęć z fotografii cyfrowej dla młodzieży i seniorów, prowadzonego przez wolontariusza – fotografa. Zachęcamy do odwiedzin bloga http://fotobibliotekamorag.wordpress.com dokumentującego działania kółka.

Więcej informacji na stronie: https://sites.google.com/site/cybernawigatorzy/home


Projekt realizowany we współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie, sfinansowany ze środków pochodzących z darowizny Departamentu Stanu USA.

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.