My ’89

Akcja z 2019 roku, w której zaprosiliśmy biblioteki do nagrywania wspomnień i zbierania pamiątek (np. zdjęć, plakatów) związanych z wydarzeniami przełomu 1989 roku.

Akcja miała charakter integrujący lokalną społeczność. Zachęcaliśmy do spojrzenia na przełom 1989 roku oczami mieszkańców, do gromadzenia wspomnień związanych z ich życiem codziennym w tym okresie i do przyjrzenia się temu, jak historyczne zmiany zachodzące trzydzieści lat temu w Polsce na to życie wpływały i jak zostały zapamiętane. W akcję włączyły się 22 biblioteki z 12 województw.

W ramach akcji zrealizowaliśmy webinarium i udostępniliśmy scenarusz realizacji nagrań. Dla bibliotek uczestniczących w akcji przeprowadziliśmy konkurs na filmowe relacje z przeprowadzonych działań.

Nagrody główne otrzymały biblioteki:

  • Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie
  • Biblioteka Publiczna Gminy Nowe Miasto nad Wartą
  • Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach

Wyróżnienia otrzymały biblioteki:

  • Gminna Biblioteka Publiczna w Czarnocinie
  • Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Grojcu
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworze
  • Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Roppla w Luzinie
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Poświętnem

Relacje nagrodzonych bibliotek:


Akcja „My ’89” jest realizowana w ramach Inicjatywy Rok Wolności, społecznych obchodów trzydziestolecia przemian demokratycznych w Polsce.

Akcja „My ‘89” była prowadzona w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.