„Porozmawiajmy o uchodźczyniach i uchodźcach” – nagranie webinarium

Zapraszamy do obejrzenia nagrania webinarium, podczas którego opowiadaliśmy o tym, kim są uchodźczynie i uchodźcy, jak wygląda sytuacja przy polsko-białoruskiej granicy, a także w jaki sposób poprowadzić rozmowę na ten temat w swojej społeczności.

Webinarium zrealizowane zostało w ramach projektu „Rozmowy przy wspólnym stole”. Kierujemy je do wszystkich osób zainteresowanych tematyką spotkania – zwłaszcza edukatorek i edukatorów z bibliotek, szkół, organizacji pozarządowych, osób prowadzących działania edukacyjne w lokalnych społecznościach.

Osobą prezentującą był Piotr Bystrianin – prezes zarządu Fundacji Ocalenie pomagającej uchodźcom i imigrantom w Polsce. Z wykształcenia psycholog międzykulturowy i trener. W fundacji zajmował się organizacją zajęć dla dzieci w ośrodku dla uchodźców, pomocą psychologiczną dla cudzoziemców w Warszawie, rozwijaniem wolontariatu w fundacji, koordynacją warszawskiego Centrum Pomocy Cudzoziemcom oraz prowadzeniem programu „Witaj w domu” przeciwdziałającemu bezdomności i ubóstwu rodzin uchodźczych. Rozwija też współpracę z innymi organizacjami i prowadzi warsztaty.

Webinarium prowadziła Bogna Mrozowska – koordynatorka projektów w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Obejrzyj nagranie. Czas trwania: 01:02:56.

Uprzedzamy, że podczas spotkania poruszane były tematy trudne, także związane z cierpieniem i śmiercią ludzi.

Plan spotkania:

00:14-03:02 Wprowadzenie
03:05-26:19 Część 1: Kim są uchodźczynie i uchodźcy? Definicja, fakty i liczby
26:21-37:49 Część 2: Sytuacja przy granicy
37:50-46:33 Część 3: Jak o tym rozmawiać?

46:50-59:30 Sesja pytań i odpowiedzi

Linki do stron, o których była mowa podczas spotkania:

Przy Fundacji Ocalenie działa infolinia dotycząca sytuacji przy granicy: 577-045-088 (godziny dyżurów sa podawane na profilu Fundacji Ocalenie na Facebooku). Można też pisać na adres e-mail: granica@ocalenie.org.pl.

Linki do innych przydatnych materiałów oraz wskazówki dotyczące tego, jak poprowadzić w swojej bibliotece rozmowę o osobach z doświadczeniem uchodźczym, znajdziesz w „ściągawce” poniżej (w materiałach do pobrania).


Webinaria z cyklu „Rozmowy przy wspólnym stole” realizowane są w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.