1. Forum dyrektorek i dyrektorów bibliotek – podsumowanie
Data publikacji: 29/06/21Forum współorganizowane było przez Grupę InicJaTyWy i Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Forum było dla nas niezwykle ważnym wydarzeniem, rodzajem debiutu Grupy InicJaTyWy w kreowaniu oferty dla wszystkich zarządzających bibliotekami publicznymi i zaproszeniem do tworzenia sieci dyrektorskich. Dlatego bardzo cieszy nas liczbowe podsumowanie: w forum uczestniczyło 100 osób na platformie Zoom, a kolejne 100 osób obserwowało część plenarną podczas transmisji na Facebooku! Liczymy, że podczas drugiej edycji forum, planowanej na jesień, uda nam się spotkać w równie dużym gronie.
Pierwsze, gorące reakcje uczestników czytane w komentarzach na FB oraz na czacie na Zoomie sprawiły, że zaczęła opuszczać nas trema. W części plenarnej pomysłodawca lokalnych grup dyrektorskich, prezes FRSI, Jacek Królikowski, inspirował do wypracowania nowego modelu biblioteki. Jak być o krok do przodu w czasie i po pandemii? Biblioteki mogą pełnić rolę menedżerów szczęścia – dla swoich użytkowników, ale i dla swoich zespołów. To jedna z najciekawszych rekomendacji.
Z komentarzy wiemy, że w czasie panelu dyskusyjnego ujmowała otwartość rozmówców w opowieści o sposobach przechodzenia przez zmianę, o uczeniu się roli lidera, który chce odpowiedzialnie zmiany wdrażać. Goście panelu dzielili się tym, co ich motywuje do zmiany oraz jak do zmiany przekonują innych: swoje zespoły pracowników i lokalne społeczności. Wybrzmiały tu trzy ważne głosy, z trzech ważnych dla nas perspektyw: biblioteki miejskiej, ośrodka kultury, urzędu gminy. Natalia Gromow, Łukasz Molski i Marcin Skonieczka przekonywali, że bardzo różne doświadczenia liderskie prowadzą do jednej, wspólnej konkluzji: najważniejsi są ludzie.
Prezentacja Grupy IncJaTyWy okazała się zachętą do dołączania do prowadzonej przez nas grupy fejsbukowej „Kieruj w dobrym stylu”. Jeszcze podczas trwania forum pojawiały się zgłoszenia nowych członkiń i członków grupy. W tej chwili grupa „Kieruj w dobrym stylu! Sieć dyrektorek i dyrektorów bibliotek” liczy 227 osób!
Sesje warsztatowe przygotowywaliśmy z myślą, by porozmawiać z liderkami i liderami bibliotek o najbardziej nurtujących nas problemach, wątpliwościach, poruszyć gorące tematy. W pokojach zoomowych prezentacje stały się wstępem do rozmów, wymiany opinii, rad, wskazówek, których nie dało się zakończyć w wyznaczonym czasie, ale to tym bardziej nas przekonuje, że forum wymiany myśli, w wersji offline i online, dla dyrektorek i dyrektorów bibliotek publicznych jest nam bardzo potrzebne.
Czerwiec upłynął nam pod znakiem forum. Pracując wspólnie nad tym wydarzeniem, przekonywaliśmy się nie po raz pierwszy, jak działa synergia grupy i jaką siłę ma nieformalna sieć. Dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom za obecność, za okazane nam w ten sposób zaufanie. Zakładamy, że jesienią dadzą nam się wplątać w sieć kolejne liderki i kolejni liderzy!
Wciąż możesz obejrzeć zapis transmisji sesji plenarnej 1. Forum dyrektorek i dyrektorów bibliotek.
Czas trwania: 01:34:15
Plan sesji plenarnej:
00:00-04:55: Wprowadzenie
04:57-08:52: Zapowiedź wystąpienia Jacka Królikowskiego i pytanie do osób uczestniczących „Jaka jest największa zmiana w roli lidera/liderki biblioteki w związku z pandemią?”
09:05-20:33: „Czego pandemia nauczyła liderki i liderów?” (wystąpienie Jacka Królikowskiego)
22:28-43:31: „Grupa InicJaTyWy, czyli daj się wplątać!” (prezentacja Katarzyny Nowickiej i Damiana Domańskiego)
46:08-01:32:30: Panel dyskusyjny „Przywództwo w zmianie” (moderacja: Agnieszka Szelągowska)
Grupa InicJaTyWy to kilkanaście dyrektorek i dyrektorów bibliotek, którzy od lat organizują spotkania lokalnych grup dyrektorskich. W czasie pandemii dalej prowadzą swoje działania, spotykając się online z dyrektorkami i dyrektorami bibliotek ze swojej okolicy, będąc z nimi w kontakcie telefonicznym i mejlowym.
Dowiedz się więcej o Grupie InicJaTyWy!
1. Forum dyrektorek i dyrektorów bibliotek „Lider/ka w zmianie” współorganizowane jest przez Grupę InicJaTyWy oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
Program Rozwoju Bibliotek wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.